Haber

Almanya’da daha fazla gaz tasarrufu çağrısı

Almanya’da enerji piyasasını düzenleyen Federal Şebeke Ajansı (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller, doğalgaz kullanımında daha fazla tasarruf çağrısında bulundu.

Müller, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda sorun yaşanmaması için tasarrufların yüzde 20’ye çıkarılması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda toplam tasarruf sadece yüzde 13. Bu bir aykırı değer olarak kalırsa, henüz endişelenmemize gerek yok. Ancak hava birkaç gün daha soğuk kalacak. bütün kış gidiyor.”

Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinin doluluk oranı geçen hafta itibarıyla yüzde 95 olmasına rağmen uzmanlar, bunun soğuk kış aylarında gazın tayınlanmayacağını veya elektrik kesintilerinin olmayacağını garanti etmediği konusunda uyarıyorlar.

Almanya’nın ana Rus doğal gazı kaynağı olan Kuzey Akım 1 boru sınırı, Eylül ayında meydana gelen patlamanın ardından yıkılmıştı. Ülke şu anda Rusya’dan herhangi bir doğal gaz ithal etmemektedir.

Ukrayna’daki savaş başlamadan önce Rusya, Almanya’nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 55’ini karşılıyordu.

Alman hükümeti, Norveç’ten daha fazla gaz satın alarak ve boru hatları üzerinden Belçika ve Hollanda’dan ithalatı artırarak doğal gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor.

Berlin ayrıca, önümüzdeki yıllarda tamamen Rus gazının yerini alacak kadar sıvılaştırılmış doğal gaz elde etmek için Kuzey Almanya’daki Brunsbuttel, Wilhelmshaven, Stade ve Lubmin limanlarında LNG terminalleri inşa ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu