Haber

Belçika’da yolsuzlukla suçlanan milletvekillerinin tutukluluk süreleri uzatıldı

Belçika’da yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında tutuklanan 2 Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilinin tutukluluk süresi uzatıldı.

Brüksel savcılığından yapılan açıklamaya göre, AP’nin eski genel başkan yardımcısı Yunan milletvekili Eva Kaili ile Belçika milletvekili Marc Tarabella tutukluluklarına itiraz etti.

İtirazı görüşen Brüksel mahkemesi, iki milletvekilinin itirazını reddetti. Mahkeme, Kaili’nin tutukluluk süresinin 2 ay, Tarabella’nın tutukluluk süresinin ise 1 ay uzatılmasına karar verdi.

Kaili ve Tarabella’nın avukatları, müvekkillerinin masum olduğunu iddia ediyor.

Belçika makamlarının yürüttüğü soruşturmada, bazı milletvekilleri ve AP çalışanları, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için belirli ülkelerden rüşvet almakla suçlanıyor.

Soruşturma kapsamında Aralık 2022’de birçok noktada arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların AP Başkan Yardımcısı görevine son verilen Yunan Milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin AP’de asistan olarak çalışan erkek arkadaşı Francesco Giorgi ve AP’nin yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklandı. hukukun üstünlüğü konusunda çalışan sivil toplum kuruluşudur. . Figa-Talamanca ve Giorgi daha sonra serbest bırakıldı.

Panzeri’nin itirafı ve AP’nin İtalyan Milletvekili Andrea Cozzolino ile Belçika Milletvekili Marc Tarabella’nın da rüşvet aldığı yönündeki açıklamasıyla, bu kişilerin dokunulmazlıkları Şubat ayında kaldırılmış ve 2 milletvekili tutuklanmıştı.

Belçika soruşturmasında tutuklanan kişiler, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet almakla suçlanıyor. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar ve Fas ise iddiaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu