Ekonomi

Buffett: Daha fazla banka batabilir

Warren Buffett, daha fazla ABD bankasının iflas etme olasılığının yüksek olduğunu, ancak mevduat sahiplerinin fonlarını kaybetmediklerinden emin olmaları gerektiğini söyledi.

Berkshire Hathaway Inc. lideri ve CEO’su Çarşamba günü CNBC ile yaptığı bir röportajda “Banka iflaslarıyla işimiz bitmedi” dedi. Buffet, paniğe gerek olmayan bir durumda banka yöneticilerinin aptalca kararlarının tüm ABD vatandaşları arasında paniğe yol açmaması gerektiğini vurguladı.

Buffett, gelecek yıl hiçbir mevduat sahibinin para kaybetmeyeceğine bahse girmeye hazır olduğunu söyledi. Ancak milyarder yatırımcı, sıkıntılı banka hisselerinin pahalı yatırımlar olmadığı ve hükümet mevduat sahiplerini korumak için harekete geçse bile hissedarların kurtarılma ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyardı.

First Republic Bank da dahil olmak üzere sıkıntılı banka hisselerinin büyük kârlı yatırımlar olup olmadığı sorulduğunda Buffett, “Hissedarları kurtarmayacaklar,” dedi.

Buffett, sigortaladığı mevduatlarla bankalardan değerleme toplayan Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) çalışma yapısının, federal hükümetin iflas eden bankalara müdahale ederken para kaybetmediği anlamına geldiğini söyledi.

“Halk, FDIC’nin ABD hükümeti olduğu izlenimine sahip. Ancak, personelinin maliyeti ve diğer her şey dahil olmak üzere FDIC’nin maliyeti bankalar tarafından karşılanıyor. Bu nedenle, bankalar asla federal hükümete bir kuruş mal olmadı,” Buffett söz konusu.

Buffett, Berkshire’ın banka hisselerini satmasının bu bankaların yönetimine yönelik bir eleştiri olmadığını, bunun yerine bölümün daha geniş bir biçimde soğumasına atıfta bulunduğunu söyledi.

Buffett hala Bank of America Corp.’u tercih ettiği banka olarak seçti.

Buffett, bankanın CEO’su için “Brian Moynihan’ı çok seviyorum. Onu satmak istemiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu