İş

EYT’de sorulan soruları yanıtlayan: İşveren ne yapacak? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanacak?

Emeklilik Yaşlıları Kanunu’nun (EYT) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik başvuru süreci başlayacak.

EYT’liler emeklilik başvurusunu nasıl yapacak?

Emekli olabilmek için kanun kapsamına girenler “emeklilik” gerekçesi ile mevcut işyerlerinden ayrılmak için başvuruda bulunacak. EYT’liler, işverenin işten çıkarma bildirimini takiben e-Devlet üzerinden kolayca emeklilik başvurusu yapabilecek.

Milyonların merakla beklediği EYT’ye ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşınca gözler başvuru sürecine çevrildi.

EYT yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Başvuru süreci bundan sonra başlayacak.

Kanunda yer alan şartları taşıyanlardan sigorta kolu 4/a (SSK) olanlar, öncelikle mevcut işyerlerine “emeklilik” gerekçesi ile emeklilik başvurusunda bulunacak. EYT’liler, işverenin işten çıkarma bildirimini takiben sadece e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapabilecek.

Son olarak başvurular evrak bazında incelenecek ve emekli maaşı alıp almamaya karar verilecektir. Kurallara uyan ve emekli olmaya hak kazananlar en kısa sürede emekli maaşlarını alacaklar.

İşverenler ne yapacak?

İşverenler, EYT kapsamına girenlerin işten çıkarma süreçlerinde olağan emeklilik prosedürlerini takip edecek. Bu kapsamda işten çıkarmada 8 numaralı kod kullanılacaktır.

İşveren, emekli olan işçiye hak ettiği kıdem tazminatını ödeyecek. EYT üyelerinin kıdem tazminatına matrah Kredi Garanti Fonu’ndan olacak.

Öte yandan EYT kapsamında emekli olanlar, 30 gün içinde aynı işyerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 SGK taban prim indirimifaydalanabilir.

Kıdem tazminatının hesaplanması

Türkiye’de ilk kez 1936 yılında çıkarılan İş Kanunu ile uygulanmaya başlayan kıdem tazminatı, bir işyerinde en az 1 yıldır çalışmakta olan personelin belirli kurallar çerçevesinde aldığı toplu ödeme tutarını ifade etmektedir. karşılanır.

Kıdem tazminatı hesaplanırken personelin işten ayrıldığı tarihteki son brüt ücreti esas alınır. Çalışana işyerinde geçirdiği her yıl için aylık (30 gün) brüt ücret ödenir ve sadece damga vergisi düşülür.

Yasa kimleri kapsıyor?

EYT’de rastgele bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Toplam 5 milyon çalışanı etkileyen düzenleme ile 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

9 Eylül 1999 tarihinden önce istihdam edilenler yasadan yararlanacak. 4/a (SSK) sigortalılar için 20 tam yıl, erkekler için 25 yıl, erkekler için 20 tam yıl, prim günü 5000-5975 arasında kademeli olanlar ve 4/b (Bağkur) olanlar için ve 4/c (Emekli Sandığı) sigortalıları. 25 tam hizmet yılı olanlar aylık alabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu