Ekonomi

Fed/Bostiç: 2024’e kadar faiz indirimi beklemiyorum

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, finans piyasalarında artan faiz indirimi beklentilerinin aksine bu yıl faiz indirimi olmayacağını belirtti. CNBC’ye konuşan Bostic, “Temel senaryom, 2024’e kadar herhangi bir faiz indirimi olmayacağı yönünde. Enflasyon göstergelerine bakarsanız, hâlâ hedefimizin iki katından fazla. Dolayısıyla daha gidecek çok yolumuz var.” değerlendirmesini yaptı.

Bu ayın başında Fed, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 – 5,25 aralığına yükseltti ve Haziran ayında sıkılaştırma döngüsüne bir ortam verilebileceğini açıkladı.

Bostic, geçen yıldan bu yana uygulanan sıkılaştırma döngüsünün etkilerini görmek için para politikasında bekleme modundan yana olduğunu belirtti. Bostic, sıkılaşan kredi koşulları ve bankacılık sorunlarına rağmen, fiyat baskıları nedeniyle bir sonraki adımın faiz indirimi yerine artış olabileceğini söyledi. Bostic, “Bir sonraki hamlemizin faiz indirimi yerine faiz artırımı olacağını tahmin ediyorum.” dedi. söz konusu.

ABD’de enflasyon Nisan ayında yıllık yüzde 4,9 ile 2 yıl sonra ilk kez yüzde 5’in altına indi. Gıda ve enerjiyi dışlayan çekirdek enflasyon da yavaşladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu