Ekonomi

İngiltere stabilcoin planlarını yayınladı

İngiltere’nin mali gözlemcileri, finansal sistem için risk oluşturabilecek stablecoin’leri düzenlemeye yönelik planları paylaştı.

İngiltere bankası ( BOE), basın açıklamasında şunları yapmayı planlıyor: ingiliz Sterlini Sabitlenmiş stabilcoinlere odaklandığını söyledi. Banka özellikle bu istikrarlı para birimlerinin kullanımını desteklemektedir.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

İngiltere hükümeti, geçen hafta yayınlanan planlara göre merkez bankasının “sistemik stablecoin’leri” ve ihraççıları düzenleyeceğini, Mali İdare Otoritesi’nin (FCA) ise daha geniş kripto endüstrisini denetleyeceğini söyledi. Ek olarak, fiat destekli istikrarlı para birimlerini kapsayan mevzuatın da gelecek yılın başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Gazete, BoE belgesine ek olarak, FCA tarafından hazırlanan bir danışma belgesi ve ülkenin İhtiyatlı Düzenleme Otoritesi (PRA) tarafından mevduat sahiplerine gönderilen bir mektubu da yayınladı.

PRA, geleneksel mevduat alıcılarına sunulan korumaların, stabilcoin kullanıcılarına sunulanlardan farklı olduğunu açıkladı.

Ek olarak FCA, stabilcoin ihraç edenlerin prestij destekli stabilcoinleri Birleşik Krallık içinde veya Birleşik Krallık’tan dağıtmak için yetki almaları gerektiğini belirtti.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

habercatak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu