Haber

Kırmızı bültenle aranan Urfi Çetinkaya İstanbul’da yakalandı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), uyuşturucu kaçakçılığı suçundan kırmızı bültenle aranan ve 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Urfi Çetinkaya’nın İstanbul’da yakalandığını duyurdu.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, Çetinkaya’nın İstanbul’un Sarıyer ilçesinde düzenlenen baskın sırasında gözaltına alındığı belirtildi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz Narkotik Şube Müdürlüğümüz ve İstihbarat Şube Müdürlüğümüzce yürütülen çalışma sonucunda uyuşturucu madde imalatı ve ticaretinden kırmızı bültenle aranan Ürfi Ç. ve uyarıcı madde ve uyuşturucudan 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Operasyon polisinin de katıldığı operasyonda yakalandı” denildi.

Halk arasında uyuşturucu kaçakçılığıyla tanınan Urfi Çetinkaya, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra silah, mermi ve gümrük kaçakçılığı yapmaktan tutuklandı.

18 Mayıs 1988’de polisin “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalışırken vurulan Çetinkaya tekerlekli sandalye mahkumu olarak hayatına devam etti. 1989 yılında İstanbul’da 3 kilo uyuşturucuyla yakalanan Çetinkaya, 6 ay sonra serbest bırakıldı.

İspanya’da ele geçirilen 46 kilo eroini bulundurmaktan 1991 yılında tutuklanan Çetinkaya, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

2000 yılında ‘Matador’ operasyonunda tutuklanan Urfi Çetinkaya, 2003’te tahliye oldu. ‘Son Tango’ operasyonunda bir kez daha tutuklanan Çetinkaya, 2012’de sağlık nedenleriyle cezaevinden çıktı.

Son yıllarda adı İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile de anılan Urfi Çetinkaya’nın Zindaşti ile ortaklığı olduğu iddia ediliyor.

Urfi Çetinkaya’nın kardeşi Aydın Çetinkaya ve yeğeni Ceyhan Çetinkaya da Mayıs 2022’de gözaltına alınmıştı.

haber-manavgat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu