Ekonomi

Lagarde’ye göre ECB’nin zam döngüsüne devam etmesi gerekecek

Investing.com – ECB Lideri Christine LagardePerşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez BankasıABD’nin inatla yükselen enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırım döngüsünü uzatması gerektiğini söyledi.

Almanya’da yaptığı konuşmada lagardebanka borçlanma maliyetleri “yeterince kısıtlayıcı seviyelere”getirmeye devam etmesi gerektiğini söyledi. “Enflasyon çok yüksek ve çok uzun süre bu şekilde kalacak”açıklamasını tekrarladı.

Faiz oranlarındaki artışın banka kredi vadelerinde sıkılaşmaya yol açtığını kabul ederken, “ECB’nin transfer politikasının ne kadar güçlü olacağı”nın artık kesin olmadığını sözlerine ekledi. Bu nedenle Lagarde, politikacılar enflasyonun %2’lik orta vadeli hedefine geri dönme yolunda olduğundan emin olana kadar ECB’nin benzeri görülmemiş faiz artırımları kampanyasının devam etmesi gerektiğini savundu.

Bazı gözlemciler, ECB’nin mevduat oranı2001’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabileceğini ve kilometre performansını Temmuz ayına kadar %3,75’e çıkarabileceğini iddia ediyor.

Bu yorumlardan önce öne çıkan bilgi, Euro bölgesinin Tüketici fiyat endeksi Mayıs ayında yıllık bazda beklenenin altında büyüdüğünü gösterdi. gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutar ve ECB tarafından yakından izlenir. temel okumaayrıca birçok ekonomistin tahmin ettiğinden daha yavaş bir hızda yükseldi.

ECB, faiz oranlarının çeyrek puan artırıldığı son toplantısında, yıllık ortalama manşet enflasyonun 2025’in ikinci yarısına kadar %2’ye gerilemeyeceğini tahmin etmişti. “memnun olup olmadığınızı”Şimdi söyleyemem dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu