Haber

Sudan’da 100 Günlük Çatışmada 18 Yardım Görevlisi Öldü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 26 Temmuz (Xinhua) — BM’nin Sudan’daki insani yardım koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, 100 gün süren çatışmalarda 18 yardım görevlisinin öldürüldüğünü bildirerek sivillerin korunması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcü yardımcısı Farhan Haq, Nkweta-Salami’nin Salı günü yaptığı açıklamada, öldürülen ve yaralanan binlerce sivil arasında en az 18 yardım çalışanının öldüğünü ve çok daha fazlasının yaralandığını bildirdi.

Haq, 24’ten fazla insani yardım çalışanının gözaltına alındığını ve bazılarından hala haber alınmadığını kaydetti. Açıklamaya göre en az 50 insani yardım deposu yağmalandı, 80’den fazla iş yeri yağmalandı ve 200’den fazla araç çalındı.

Hak, “İnsani yardım koordinatörü, ihtiyaç sahiplerine temel yardım ulaştırma çabalarımızın kalbini vuran bu saldırıları şiddetle kınadı” dedi. “Nkweta-Salami, Sudan’daki çatışmanın tüm taraflarına uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlattı.”

Sözcü ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün Sudan’da sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların arttığı uyarısında bulunduğunu ve ülkedeki hastanelerin yüzde 80’den fazlasının çatışmalar nedeniyle hizmet dışı kaldığını söyledi.

Sudan’da 15 Nisan’da iki askeri grup arasında çatışma çıktı.

haber-yakakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu