Haber

Titanik’i Görmek İsteyen Turistler İçin Kritik Saatler: ‘Enkaz’ Bulundu

OceanGate firmasının Titanik’in enkazını görmek için düzenlediği 250 bin dolarlık denizaltı turuna katılan turistler ortadan kayboldu. Resmi kaynaklardan yapılan açıklamaya göre ‘Titan’ isimli denizaltının oksijeni Türkiye saati ile 14.08’de bitti. Bu olayın ardından yeni bir gelişme yaşandı. Denizaltı için yapılan arama alanında ‘enkaz’ bulundu.

‘Enkaz’ bulundu

Yolcu başına 250 bin dolar ücret alan OceanGate Expeditions, 1912’de yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği dünyanın en ünlü batıklarından biri olarak bilinen Titanic’in enkazına hafta sonu daldı. Şirket, araçla bağlantısının kesildiğini duyurdu. Dalıştan 1 saat 45 dakika sonra Titan adlı su altı aracının yolcuları ve mürettebatı kayboldu.

Pazar gününden bu yana yoğun arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ekipler hala Titan’ın konumunu tam olarak belirleyemedi.

Oksijensiz kaldıkları iddia edildi

Sözcü’de yer alan habere göre Titan Beşli olarak da bilinen yolcuların kimlikleri geçtiğimiz günlerde belli oldu. İngiliz milyarder Hamish Harding, Oceangate’in CEO’su Stockton Rush, Fransız denizci ve kaşif PH Nargeolet ve Pakistanlı iş adamı Shahzada Dawood ve oğlu Süleyman, 12.500 fitlik iniş sırasında araçla temas halindeydi.

Resmi açıklamaya göre Titan’daki oksijenin Türkiye’de saat 14.08’de sona ereceğini belirtti. Açıklamaya göre prestijleriyle bugün oksijenleri tükendi.

ABD Sahil Güvenlik’ten Açıklama

Atlantik Okyanusu’ndaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, çalışmalara Fransız kurtarma gemisi L’Atalante’nin taşıdığı Victor 6000 isimli robotun da katıldığı açıklandı.

ABD Sahil Güvenliği, Titanik’in enkazına turistik bir keşif gezisi sırasında kaybolan denizaltı için arama alanında ‘enkaz’ bulunduğunu bildirdi.

haberortaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu