İş

Türkiye ile Cezayir arasında Resmi Gazete’de yer alan 5 anlaşma: İşte iş birliği alanları

16 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Balıkçılık ve Balıkçılık Alanında Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne” Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre taraflar, ulusal mevzuat ve düzenlemelere uygun olarak, hak eşitliği ve karşılıklı yarar temelinde balıkçılık ve su ürünleri alanında ikili işbirliğini geliştireceklerdir.

madencilik

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu mutabakat zaptı ile Türkiye ve Cezayir arasında madencilik işbirliğinin karşılıklı anlayış, eşitlik ve fayda temelinde iki ülkenin yürürlükteki ulusal yasa ve yönetmeliklerine uyumlu bir biçimde geliştirilmesi ve kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

Eğitim ve öğretimde işbirliği

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim ve Öğretim Alanında Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne” İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, taraflar arasında eğitim ve öğretim alanında ikili işbirliğinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mesleki Eğitim Alanında Mutabakat Zaptı’nın Onaylanmasına” ilişkin karara göre taraflar, Türkiye ve Cezayir arasında mesleki eğitim alanında eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde işbirliğini geliştirmek ve ilerletmek için çalışacak.

KOBİ’lere özel anlaşma

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Küçük İşletmeler Alanında Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne Dair Karar” ile Türk ve Cezayirli küçük işletmelerin taraflar arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve Türk ve Cezayirli küçük işletmelerin küresel pazarlardaki rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

golkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu