Haber

Miçotakis İsrail’de Netanyahu ile görüştü: ‘Rehineler bir an önce serbest bırakılmalı’

Gazze’ye destek gösterilerinin yapıldığı komşu Yunanistan’ın Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Kudüs’e giden Miçotakis, Tel Aviv yönetimine desteğini bir kez daha yineledi ve Hamas’ın baskınlarını kınadı. Toplantıya Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Ierapetritis de katıldı.

İsrail’in Hamas’a karşı “meşru müdafaa hakkına sahip olduğunu” savunan Miçotakis, sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak, İsrail vatandaşları ile Hamas ve farklı kuruluşlar tarafından gözaltına alınan yabancı vatandaşların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise şunları söyledi: “Ben her zaman İsrail’i desteklerken, yapılabilecek en iyi şeyin İsrail’i ziyaret etmek olduğunu belirtiyorum. Tıpkı Miçotakis’in yaptığı gibi. Sizlerin dayanışmasını, hükümetinizin ve halkınızın bu konudaki duruşunu çok önemsiyorum. karanlık anlar: “Bu, medeniyetin barbarlığa karşı mücadelesidir.”

Hamas ile IŞİD’i karşılaştıran Netanyahu, Yunanistan ve uluslararası toplumun İsrail’e destek vermesi gerektiğini ifade etti.

KIBRIS’TAN ‘DESTEK’ ZİYARETİ

Mitsotakis’in İsrail ziyareti öncesinde Yunanistan’ın bölgedeki müttefiki Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulidis de Tel Aviv’e takviye ve dayanışma ziyaretinde bulundu. İsrailli mevkidaşı ve Netanyahu ile bir araya gelen Hristodoulidis, İsrail-Hamas savaşı etrafındaki gelişmeleri ele aldı. Christodoulidis, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınadı.

Hristodoulidis ülkesine döndükten sonra Avrupa Birliği’nin Orta Doğu’daki krize müdahale etmekte geç kaldığı mesajını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu